sosyal medya, teknoloji, rehber.

WP Super Cache Nedir? Nasıl Kullanılır?

SHARE
, / 18374 6
WP Super Cache Nedir? Nasıl Kullanılır?

Geçen hafta sizlere W3 Total Cache kurulumunu yazmıştım. Bu hafta WordPress‘in kendi eklentisi olan WP Super Cache‘i inceliyoruz!

WordPress Optimizasyonu hakkında bilgi almak için gokhan@thexxy.co mail adresi veya Facebook üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Kullanımı ve ayarları çok daha basit olduğundan WP Super Cache kullanıcısı oldukça fazla.

Her iki eklenti de işini gayet iyi yapıyor, kafanızdaki soru işaretlerini bir kenara bırakıp rahat rahat kullanabilirsiniz.

WP Super Cache Nedir?

Wp Super Cache sitenizin bulunduğu sunucudaki CPU kullanımını azaltır ve sitenizin daha hızlı açılmasını, çalışmasını sağlar.

Bu eklenti ile sunucunuzda yaşadığınız sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Örneğin; eğer kullanıcı girişleri sonrasında sunucunuz yavaşlamaya başladıysa veya kendini kapatıyorsa WP Super Cache ile CPU kullanımını azaltarak sorunu ortadan kaldırabilir, sitenizi daha da hızlandırabilirsiniz.

WP Super Cache Kurulumu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Eklentiler > Yeni Ekle sayfasından WP Super Cache eklentisini yükleyin ve aktif edin.

İsteyenler arama yaparak veya buradan kurulum dosyasını indirip – yükleyerek kurulumu yapabilir.

Sonrasında Ayarlar > WP Super Cache sayfasına girin ve aşağıdaki gibi Ön Belleklemeyi açın ve Durumu Güncelleyin.

gokhanmms-wp-super-cache-nedir-nasil-kullanilir-howto1

Gelişmiş Ayarlar

Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra aşağıdaki ayarları aynen uygulayın ve Durumu Güncelle butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

gokhanmms-wp-super-cache-nedir-nasil-kullanilir-howto3

İçerik Ayarları
İçerik sekmesini kullanarak zaman zaman Önbelleği Temizle yapmanız gerekebilir yoksa site üzerinde yaptığınız değişiklikleri göremeyebilirsiniz.

Önyükleme Ayarları
Önyükleme sekmesine girerek aşağıdaki ayarı aynen uyguluyoruz, bu ayar ile birlikte tüm sayfalarınız her 30dk’da bir tekrar önbelleğe alınacak.

Ayarları yapın ve kaydedin.

gokhanmms-wp-super-cache-nedir-nasil-kullanilir-howto4

Kurulumu Tamamla
Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra İçerik sekmesine gelin ve Önbelleği Temizleyin, sonrasında Önyükleme sekmesine girin ve Önbellek Önyüklemesini Şimdi Çalıştır butonuna basarak kurulumu tamamlayın.

W3 TOTAL CACHE KURULUMU WP FASTEST CACHE KURULUMU

 • Hüseyin Can Çalışan

  hocam şu önyükleme sekmesinde sıfır kısmını 30 yapıyorum fakat kaydetmiyor, geri geldiğimde. Önyüklenmiş önbelleği her dakikada bir yenile. (0 devre dışı bırakır, en az 720 dakika yazılmalıdır.)

  • gokhanmms

   Öncelikle W3 Total Cache ve WP Super Cache eklentilerini kaldır ve ftp’nin temiz olduğundan emin ol. wp-config.php dosyasını ayrıca kontrol et ve WP Super Cache eklentisini baştan kurmayı dene.

 • Cloudflare ile birlikte WP Super Cache bloguma entegre ettim işlemci kullanımları %70 civarından %5 lere düştü. Oldukça başarılı bir eklenti. Önbellek süresini de epey geniş tutmayı tercih ettim.

 • hangi eklenti önerilir

  • gokhanmms

   WP Super Cache’i kullanmanızı öneririm.

 • Pingback: WP Super Cache Nedir? | Variotik!()