Ana SayfaGOKHANMMSGhost vs WordPress – Hangisi Neden Tercih Edilmeli?

Ghost vs WordPress – Hangisi Neden Tercih Edilmeli?

Blog, Blogger, Blogging ve dahası. 2013 yılı ile birlikte özellikle ülkemizde geleneksel medya yerine kişisel veya bağımsız web sayfalarının ürettiği içerikler daha fazla önem kazanmaya başladı.

Çünkü gerçek kişiler ve güncel içerik üretiyorlar.

Bu platformlar, bloglar kurulurken optimizasyon ve kolay kullanım gibi özellikler göz önüne alınarak bazı İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) tercih edilmekte. Tabi bu sistemlerin içerisinde gün geçtikçe yeni oyuncular dahil olmaya devam ediyor.

Ama en çok dikkat çeken 2 tanesi;

Bir yanda Dünya üzerinde 69 Milyon blog ile kendisini çoktan kanıtlamış olan WordPress.

Diğer yanda özellikle yazı paneli ve ek özellikleri ile kullanıcıları çekmeye çalışan Ghost.

Ghost;

Ghost içerik girişi ve optimizasyon konusunda oldukça başarılı görünüyor. Zaten eski bir WordPress çalışanı John O’Nolan’ın projesi olan Ghost, içerik girişi yanında girilen içeriklerin performanslarını anlık olarak takip etmeye yönelik bir sistem hazırlamış.

Açık kaynaklı (Open Source) olması geliştirme için tabii ki çok önemli ama benim için bir artı değil. Böyle bir işe kalkışıyorsanız zaten insanların sizi geliştirmesine olanak sağlamak zorundasınız.

Tabii ki hiç bilmeyenler için Ghost güzel ve kolay bir başlangıç olabilir ama bu halde WordPress ile kıyaslanabilir mi tartışılır.

Çünkü beni etkileyen tek özelliği içeriği girerken ön izleme yapılabiliyor olması. Ayrıca dashboard üzerinde analytics verilerini görememek beni çok üzmüyor. Aksine Google Analytics ile yeterince detaylı bir veri alabiliyorum.

gokhanmms-wordpress-ghost-blog-blogging-alternatif-karsilastirma1

Matt Mullenweg elini şıklatsa zaten bu özellikleri hemen ekleyebilir, söyleyemeye çalıştığım John boyundan büyük bir işe kalkışmış ve umarım sonuçları iyi olur.

gokhanmms-wordpress-ghost-blog-blogging-alternatif-karsilastirma2

WordPress;

WordPress’in kurulum ve kurulum sonrasında ne kadar kolay olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ayrıca blog yazmanın ötesinde bireysel, kurumsal hatta e-ticaret yaptırabildiğimiz web sayfaları oluşturabildiğimiz ve milyonlarca geliştiricisi olan bir yapının ”Just a blogging platform.” sloganıyla çıkan Ghost ile karşılaştırılmaması lazım.

Enazından şimdilik.

Kısaca;

Sadece blog yazarım başka birşey yapmam derseniz Ghost.

Daha büyük ve daha profesyonel düşünüyorsanız WordPress.

Hatta blog yazmak isterseniz seve seve yardımcı olabilirim;)

Evet istiyorum.

Önceki
Dizimag Açıldı!
Sonraki
Online Virtual DJ Uygulamaları