Ana SayfaGOKHANMMSFacebook Haber Akışının Tasarımını Değiştirdi

Facebook Haber Akışının Tasarımını Değiştirdi

Facebook, tasarım konusunda net bir karar almayı başarmış gibi görünüyor, daha önce anasayfa değişikliğini belirli kullanıcılar üzerinde deneyen Facebook edindiği deneyimleri kesin bir değişiklik yaparak duyurdu.

Haber akışının algoritmasında bir değişim yapmayan Facebook, tasarımsal değişikliğe gittiğini belirterek kargaşayı azalttığını belirtiyor.

Basitleştirilen haber akışından reklam verenler için bir değişiklik olmadığı belirtilirken kullanıcılar artık daha sade bir arayüzde içeriklere daha kolay ulaşabiliyor.

Elde ettiği gelirle mobil odağını daha da artıran Facebook, yeni tasarımı eş zamanlı olarak mobilde de başlatıyor.

gokhanmms-facebook-new-feed-design-redesign4

Şu an için sınırlı kullanıcıda başlayan tasarımsal değişiklik ilerleyen haftalarda tüm kullanıcılara açılacak. Kısaca yeni tasarımın özelliklerine geçelim; Paylaşımları daha canlı hale getiren yeni haber akışı tasarımında görseller büyürken gezinme çubuğu da yenilenmiş.

Daha önceden haber akışında aynı içeriği paylaşan kişileri toplayarak göstermeye başlayan Facebook burada da tasarımsal yenilemeye giderek paylaşan kişilerin fotoğraflarını içeriğin solunda gösteriyor.

gokhanmms-facebook-new-feed-design-redesign1

Yazı fontunda da değişikliğe giden Facebook font olarak Helvetica ve Arial’i tercih etmiş. Facebook Paper’da istediği geri dönüşü alamadığından mıdır bilinmez ama yeni tasarımla haber akışında daha üst bir algı oluşturmayı istediği aşikar.

Haber akışında gruplar, tüm arkadaşlar ve fotoğraflar gibi kırılımlarsa kaldırılmış.

Şu an için kullanıcı deneyimini artırmak için yapıldığı anlaşılan tasarımın ilerleyen süreçte reklam etkileşimi artırmak için yapılıp yapılmadığını daha net göreceğiz.

Yeni haber akışına erken geçmek isteyenler için Facebook buradan başvuru yapabileceğini belirtiyor ama link şu an için çalışmıyor.

Web’de Facebook

gokhanmms-facebook-new-feed-design-redesign2

Tüm Ekranlarda Facebook

gokhanmms-facebook-new-feed-design-redesign3

Kaynak: webrazzi.com

Önceki
Tinder Her Gün 10 Milyon Kişiyi Birbirine Bağlıyor
Sonraki
Müzik Zevkinizi Öğrenen Wi-Fi Hoparlör: Aether Cone