Ana SayfaGOKHANMMSGoogle Chrome Nasıl Yüklenir?

Google Chrome Nasıl Yüklenir?

w3schools verilerine göre Google Chrome, Şubat 2014’te %56.4 oranında en çok kullanılan tarayıcı olmayı sürdürüyor.

Peki size göre en iyi tarayıcı hangisi?

Chrome, hız olarak Firefox gerisinde kalmış gibi görünebilir ama kendi servisleriyle tam entegre çalıştığı için Chrome tercih sebebimiz ve nedense Firefox kullanmak pek içimden gelmiyor.

2014 Tarayıcı İstatistikleri

gokhanmms-google-chrome-nasil-yuklenir1

Chrome Mac
1- Yükleyici dosyasını indirin.

2- İndirme işlemi tamamlandığında “Google Chrome.dmg” adlı dosyayı açın.

3- Açılan pencerede, Chrome simgesini Application (Uygulama) klasörüne sürükleyin. Bu işlem, Chrome’u bilgisayarınızdaki tüm hesaplar için yükler. Ana sayfa ayarlarınız ve tarayıcı geçmişiniz varsayılan tarayıcınızdan otomatik olarak alınır.

Yönetici haklarınız yoksa, simgeyi bilgisayarınızda haklarınızın olduğu bir konuma (ör. Masaüstü) sürükleyin. Chrome, yalnızca sizin kullanıcı hesabınız için yüklenir.

4- Tarayıcıyı ilk açtığınızda, Finder, İnternet’ten indirilen uygulamayı açmak isteyip istemediğinizi onaylamanızı talep eder. Devam etmek için Aç’ı tıklayın.

5- Doğrudan adres çubuğunu (çok amaçlı adres çubuğu da denir) kullanarak Google‘da arama yapabileceğinizi belirten bir mesaj görürsünüz. Varsayılan arama motorunuzu değiştirmek isterseniz Değiştir’i tıklayın.

6- Masaüstünüzdeki Google Chrome disk görüntüsünün simgesini Dock’taki (Yuva) Eject (Çıkar) simgesine sürükleyerek disk görüntüsünü kaldırın. (Google Chrome uygulamasının simgesini değil, disk görüntüsünü sürüklediğinizden emin olun.)

Chrome Windows

Kullanıcı hesabınız için Chrome’u yüklemek üzere aşağıdaki adımları uygulayın. Tarayıcıyı, işlem yaptığınız bilgisayardaki tüm kullanıcı hesapları için yükleme seçeneğini görebilirsiniz.

Seçeneği görmüyorsanız Chrome’u birden fazla kullanıcı hesabı için nasıl yükleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

1- Yükleyici dosyasını indirin.

2- Sorulursa “Çalıştır”ı veya “Kaydet”i tıklayın.

3- Yükleyiciyi kaydettiyseniz, yükleme işlemini başlatmak üzere yükleyici dosyasını çift tıklayın. Ana sayfa ayarlarınız ve tarayıcı geçmişiniz varsayılan tarayıcınızdan otomatik olarak alınır.

4- Windows 7/Vista/XP
Her şey ayarlandıktan sonra bir Chrome penceresi açılır. Chrome ilk defa açıldığında, doğrudan adres çubuğunu (çok amaçlı adres çubuğu da denir) kullanarak Google’da arama yapabileceğinizi belirten bir mesaj görürsünüz.

Varsayılan arama motorunuzu değiştirmek isterseniz Değiştir‘i tıklayın.

5- Windows 8:
“Hoş geldiniz” iletişim kutusu sayfası açılır, varsayılan tarayıcınızı seçmek için İleri‘yi tıklayın. Google Chrome‘u seçerseniz, Başlangıç Ekranından bir Windows 8 uygulaması olarak başlar.

Chrome Linux

Chrome’u, özgün paket yönetim sisteminiz üzerinden yüklemenizi öneririz, ancak isterseniz programı yerel bir kullanıcı dizinine kopyalayabilir ve yönetici ayrıcalıkları olmadan da çalıştırabilirsiniz.

Bunu yapmak için yükleme sırasında yönetici erişiminiz olmalıdır.

1- Yükleyici dosyasını indirin.

2- Paketi açmak için OK‘i (Tamam) tıklayın.

3- Chrome’u yüklemeye başlamak için Install Package‘ı (Paketi Yükle) tıklayın.

4- Her şey ayarlandıktan sonra bir Chrome penceresi açılır. Chrome ilk defa açıldığında, doğrudan adres çubuğunu (çok amaçlı adres çubuğu da denir) kullanarak Google’da arama yapabileceğinizi belirten bir mesaj görürsünüz. Varsayılan arama motorunuzu değiştirmek isterseniz Değiştir‘i tıklayın.

Tarayıcıyı açmak için Ugulamalar > İnternet > Google Chrome‘a gidin. Google Chrome, veri havuzunu paket yöneticinize ekler, böylece güncel kalması sağlanabilir.

Google Chrome oyunlarından haberiniz var mı?

Önceki
Facebook'ta Herkesi Nasıl Davet Edersiniz?
Sonraki
En İyi 10 Google Chrome Oyunu