Ana SayfaREHBERHOW-TODomain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kişisel, kurumsal bir marka için, blog veya herhangi bir web sayfası yapmak istiyorsanız öncelikle bir Domain‘e ihtiyacınız var.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkat etmeniz gerekenler öncelikle; kısa, akılda kalıcı, güvenilir bir sağlayıcı tarafından alınan ve mümkünse .com uzantısına sahip olan bir domain olmasıdır.

.com diyorum çünkü kullanıcı alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız eğer .com alamıyorsanız o zaman .net, .org ve .co uzantılarını düşünebilirsiniz.

Tercihen com.tr uzantılı domain kullanabilirsiniz ancak bireysel kullanımlarda pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir şirket değilseniz ve bireysel olarak ilerliyorsanız .com vb. uzantılar yeterli olacaktır.

Peki alacağınız domain’i neye göre belirleyeceksiniz? Yerel bir çalışma yapacaksanız öncelikle üreteceğiniz içerik, satışını yapacağınız ürün veya markanız ile alakalı bir domain olmalı, yani istanbul.com, mekanist.net, istanbulplaces.com gibi.

Ancak global bir çalışma yapmayı düşünüyorsanız veya içerik anlamında belirli bir noktaya ağırlık vermeyecekseniz kısa, akılda kalıcı bir domain bulmanız yeterli.

Örnek; gokhanmms.com, harat.net, semakavaslar.com – domainlerin içerikler ile hiçbir alakası yok, domaini gördüğünüzde içeriği tahmin bile edemezsiniz ancak doğru strateji ile istediğimiz konuyu domine edebiliyoruz.

Yani domain’in yapacağınız iş ile alakası yok, anlaşılabilir özgün bir domain bulmanız yeterli. Tek yapmanız gereken içerik üretimi noktasında sürekliliği sağlamanız ve dijital tarafta kurallara uymanız.

Şimdi alacağınız domaini belirleyin, sonrasında Domain Nereden Nasıl Alınır? yazımı incelemek isteyebilirsiniz.

Domain sorgulamak için burayı kullanabilirsiniz.

GoDaddy Domain Sorgulama

Önceki
Evde Lav Lambası Nasıl Yapılır?
Sonraki
Prezervatif + Kola + Mentos Bir Araya Gelince Ne Olur?