Ana SayfaREHBERHOW-TOLinkedin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Profesyonel iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurması ve doğru bilgi alışverişi yapabilmesi adına kurulan sosyal paylaşım platformudur.

Dünyanın vazgeçilmezi olan sosyal ağlar gittikçe çoğalıyor, peki hangi sosyal ağı neden kullanıyorsunuz? Eğer söz konusu profesyonel hayat, iş çevresi ve kariyer ise kullanmanız gereken tek bir platform var o da Linkedin.

Linkedin Aralık 2002’de kuruldu ve 5 Mayıs 2003’te tüm kullanıcılara açıldı. Hızla büyümesini sürdüren Linkedin 2006 yılında 20 milyon sayfa görüntülenmeye ulaştı ve büyümeye devam ediyor. 2014 verilerine göre 332 milyon kullanıcısı bulunan Linkedin aylık ortalama 107 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor ve 20 farklı dilde yayın yapıyor.

gokhanmms-linkedin-nedir-nasil-kullanilir-social-media-1

Linkedin Nasıl Kullanılır?

Öncelikle benim yaptığım gibi (M. Gökhan MEMIS) profiliniz için sizden istenilen tüm bilgileri girin. Okuduğunuz okullar, çalıştığınız firmalar, yaptığınız projeler, uzmanlık alanlarınız ve diğer bilgiler.

Tüm bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra (üye girişi yapmış olmanız gerekiyor) buraya tıklayın ve diğer arkadaşlarınızın kullanıp kullanmadığına bakın, onları ekleyin.

Ben yukarıda bahsettiğim yöntem yerine, ilgilendiğim sektörle alakası olan herkesi ekliyorum. Çünkü mutlaka bu kişilerle bir şekilde iş yapma potansiyelim var ve sektörde kimlerin ne iş yaptığını net bir şekilde görebiliyorum.

Linkedin üzerinde iş arayabilir, yaptıracağınız iş veya şirketiniz için doğru çalışanı bulabilirsiniz. Profesyonellik üzerine kurulu olan bu platform diğer mecralar gibi gereksiz içerikleri bünyesinde pek fazla barındırmıyor.

Linkedin, profil seviyelerini uzmanlık alanlarına verilen oylar, bağlantı sayısı ve sizin için yapılan yorumlara göre belirliyor. Ben uzman seviyesindeyim, eğer size oy verilmesini yorum yapılmasını istiyorsanız kişilerin uzmanlıklarına oy verin, yorum yapın ve aktif olun.

Özellikle oluşturulmuş gruplara dahil olun ve tartışmalara katılın, çünkü Linkedin üzerinde bilgi alışverişi en aktif olan kısım olan gruplar üzerinden yapılıyor.

Linkedin’in hala ne işe yaradığını anlamadıysanız şöyle söyleyeyim; Linkedin kullanarak dünyanın en büyük şirketlerinin CEO’larına bir mesaj atarak ulaşabilirsiniz.

View M. Gökhan Memiş's profile on LinkedIn

Önceki
Yumurtayı Kabuğundan Bütün Çıkarmanın Tek Yolu
Sonraki
Bu Numarayı Öğrenmek Lazım: Sıkıyosa Kalk!