Ana SayfaKültürGravür Tarihi

Gravür Tarihi

Grafik sanatının da kolu olan kazıma ve kabartma sözcüğü ile ifade edilen gravür tekniğinin 15.yüzyılda, Baskı tekniğinin ilk doğuşunun Çin ve Kore olduğu sanılmaktaydı. Ancak baskının 1450 yılında Almanya’da Mainz’da Johann Gutenberg ile başladığı kabul edilir.

Tekniğin doğuşu ile kitap daha ucuza imal edilmiştir ve daha yaygın olmuştur. Daha sonra yayılan bu sanat, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’da kullanılan bir teknik haline gelmiştir. 15.yüzyılın ilk büyük ve en ünlü gravür sanatçısı kuşku yok ki Martin Schongauer’dir. İlk bilinen gravürler 15.yüzyılda Ren kıyılarında ağaç üzerine kazınarak yapılmış olan figürlerdir.

15.yüzyılda Almanya’da tüm dünyaca tanınan Albrecht Dürer, ağaç ve bakır üzerine yaptığı gravürler ile ün kazanmıştır. İtalya’da Marca Antonio, maden üzerine çelik uçla kazıyarak yaptığı eserleriyle Fransa’da ise gravür sanatının ilk temsilcisi Jean Duvet’tir.

gokhanmms-gravur-tarihi-hacer-ozer-Albrecht-Durer
Gergedan / Albrecht Dürer

16.yüzyılda Avrupa’da günümüze kadar ünü duyulan çok fazla gravür sanatçısı yetişmiştir. Bunlardan Ressam Rubens renkli gravürleri ile tanınırken, Rembrandt bakır üzerine yaptığı desenlerle büyük ifade gücüne ulaşmıştır. 16.yüzyılda gravür sanatı gelişmiş ve dünya üzerinde görülmeye başlamıştır. Bu sanat Japonya’da da ileri gitmiş ve Avrupalı sanatçıları etkisi altında bırakmıştır.

Baskı yöntemleri önceleri kilise emrinde çalışan zanaatçılar ve kuyumcular tarafından kullanılmıştır. Kazıma aracı olarak burin (çelik kalem) usta sanatçılar tarafından kullanılmıştır. Bakır plaka üzerine çizgiler atılarak “kuru kazıma” tekniği yapılmıştır. Asitle yedirme tekniği 1400’lerden sonra zırh ve kılıç süslemelerinde kullanılmıştır.”Asitle yedirme tekniği bu tekniklerden daha sonra yapıldığı bilinmektedir.” Böylece kitap resimleme, harita çizimleri, oyun kartları, sanatsal resimlerin basımı ile birçok yetenekli sanatçıyı ortaya çıkarmıştır.

gokhanmms-gravur-tarihi-hacer-ozer-Antonio
Çıplak Adamların Savaşı / Antonio Pollaiuolo

Baskı sanatının ilk ustalarından Antonio Pollaiuolo; burini büyük ustalıkla kullanmıştır. Magtegno ve Pollaiuolo kazı resimlerinde rönesansın etkisiyle figürlere heykel görünümü vermeye çabalamışlardır. Asitle yedirme tekniğinin gerçek etkisini 17. yüzyılda Jogues Callot ve Rembrandt kullanmıştır.

gokhanmms-gravur-tarihi-hacer-ozer-martin
Aziz Anthony’nun Baştan Çıkarılışı (Şeytanlar Tarafından) / Martin Schongauer

Rembrandt asitle yedirdiği alanların içine kuru kazımayla müdahale etmiş ve yüzeyde ton zenginliğini arttırmıştır. Collot ise çizgiyi inceltip kalınlaştırmaya olanak veren asal uç burin kullanmıştır. 17. yüzyılda özgün baskı resimde pek çok teknik denenmiştir. Adriaen Velde ilk defa aquatint tekniğini, Ludwig van Sieger ise mezzotint aletini kullanmışlardır. Böylelikle gravür sanatı bir çok usta isim ve teknikle günümüze kadar gelmiştir.

Gravür Baskı Nedir? Nasıl Yapılır?

Önceki
Dünyanın En Basit Motoru
Sonraki
Tumblr'a IOS İçin İnteraktif Bildirimler Güncellemesi Geldi