Ana SayfaTEKNOLOJİYeni Alternatif Web Tarayıcısı: VIVALDI

Yeni Alternatif Web Tarayıcısı: VIVALDI

Opera‘nın kurucusu ve eski CEO’su Jon Von Tetzchner, kalabalık bir ekiple birlikte geliştirdiği yeni web tarayıcısını bugün duyurdu. Vivaldi adı verilen yeni tarayıcıyla teknoloji tutkunlarını hedefleyen Von Tetzchner, tarayıcıyı “bütün sekmelerini tek ekrana sığdırmakta zorlanan” kullanıcıları düşünerek geliştirdiklerini söylüyor.

Geliştirilme aşamasında olan Vivaldi, kullanıcı geri bildirimlerini almak amacıyla teknik ön izleme aşamasında ve Windows, Mac ve Linux için indirilebiliyor. Von Tetzchner’in yeni tarayıcısı Vivaldi’de ilk bakışta Opera tarayıcısıyla benzerlikler görmek mümkün zira, kullanıcıların istedikleri bölüme kısa yolda erişmesini sağlayan hızlı komutlar ve hızla erişmek istedikleri sayfaları kişiselleştirebildikleri “speed dial” (hızlı arama) öne çıkan özelliklerden.

gokhanmms-tarayici-browser-vivaldi-1

Vivaldi’de ana sayfanın sol tarafından erişilebilen kaydet, e-posta gönder, kontaklar ve yer imi seçenekleriyle birlikte, notlar bölümü, bulunduğunuz sayfanın ekran görüntüsünü tek tıkla almanızı ve isterseniz sayfayla ilgili notlar eklemenizi sağlıyor. Yer imlerine eklediğiniz sayfaları kolaylıkla speed dial’a aktarabiliyorsunuz.

Chromium tabanlı web tarayıcısı, aynı grupta yer alan sayfaları tek sekme altında toplamanıza izin veriyor ve sizi sekmeler karmaşasından kurtarıyor.

Geliştiricileri Vivaldi’nin olabildiğince eklentilere ihtiyaç duymayan bir tarayıcı olmasına çalıştıklarını ancak eklenti desteğinin de olacağını söylüyorlar. Bunlara ek olarak siz de geri dönüşlerinizi Vivaldi Forum‘dan vererek geliştirmelere katkı sağlayabilirsiniz. Türkiye’de de çalışmalarına başlayan Vivaldi’nin Türkiye topluluğunun sayfasını da görmenizi tavsiye ederiz.


Kaynak: webrazzi.com

Önceki
Tumblr'a IOS İçin İnteraktif Bildirimler Güncellemesi Geldi
Sonraki
Dokunmadan Nasıl Mum Yakılır?