Ana SayfaKültürTürkiye’de Gravür

Türkiye’de Gravür

Türkiye’de II. Abdülhamit devrinde başlatılan gravür Avrupa ülkelerinin elçileri tarafından saray çevresinde gelişmiştir.

17. yüzyıl ve daha sonraları, özellikle İstanbul’u tasvir eden batılı elçi ve gezgin sanatçılar , çok sayıda renkli ve siyah beyaz gravür çalışması yapmışlardır. Jean-Baptiste van Mour, Antonie Ignace Melling, Louis-François Cassas gravür ile tasvir eden sanatçılardan bazılarıdır. İstanbul ve çevresinin tarihini, mimarisini, saray hayatını pek çok detaylarıyla tasvir etmişlerdir.

İstanbul‘da azınlıklar, evlerindeki özel preslerle gravür baskı yaparken, Türkler de bu sanata ilgi duymuş ve çeşitli baskılar gerçekleştirmeye başlamışlardır. Fakat ilk yapılan gravürler belge olarak mevcut değildir. Bilinen ilk gravürler, Osman Hamdi Bey’in açtığı Güzel Sanatlar Akademisinde taş baskı yöntemiyle yapılmıştır.

gokhanmms-turkiye-gravur-hacer-ozer1
“Kuru Bir Ağacın Gölgesinde” Mürşide İçmeli

1937’de, Güzel Sanatlar Akademisi’nde açılan gravür atölyesinde, ilk Türk gravürcüler yetiştirildi ve burada, metal plaklar üzerine, iksilografi (Resim Basma) ve litografi (Yazı Basma) çalışmaları başlatıldı. Sabri Berkel özellikle gravür çalıştı.

Daha sonra Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Nevzat Akoral, Cemal Tollu ve Turgut Zaim gibi ressamlar da gravür tekniğini kullanarak resim yapmaya başladılar. Gravür sanatında isim yapan Türk sanatçılardan bazıları ise Muzaffer Aslıer, Mürşide İçmeli, Aliye Berger, Muammer Bakır, Gündüz Gölönü ve Mustafa Pilevneli’dir.

gokhanmms-turkiye-gravur-hacer-ozer2
“Ağaç” Muammer Bakır

Günümüzde gravür tekniğini kullanarak, sanatını üst seviyeye taşıyan birçok usta sanatçımız bulunmaktadır.

Önceki
Tütsü ile Duman Halkası Nasıl Yapılır?
Sonraki
399$ Değerindeki Google Earth Pro Artık Ücretsiz