Ana SayfaTEKNOLOJİGoogle, Hindistan’da 400 tren istasyonuna kablosuz erişim noktaları yerleştirecek

Google, Hindistan’da 400 tren istasyonuna kablosuz erişim noktaları yerleştirecek

Hindistan’da trenler günde 10 milyon yolcu taşıyor. Google ile yapılan anlaşma ile bu yolcular istasyonlara kurulacak Wifi noktaları ile internet erişimine sahip olacak.

Dün Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve yeni CEO Sundar Pichai‘nin görüşmesi sonrasında 400 tren istasyonuna kablosuz erişim noktaları yerleştirileceği açıklandı.

Hindistan, internet kullanımının yoğun olduğu ülkelerden biri olarak bilinebilir ancak milyonlarca kişinin internet erişimi hala yok.

Google yapılan anlaşma ile 2016 yılında en işlek 100 istasyon ile başlayarak yıl sonunda Hindistan genelinde 400 tren istasyonuna (başlangıçta ücretsiz) WiFi noktaları yerleştirerek günde 10 milyon kişiyi internet ile buluşturmayı hedefliyor. Ayrıca hız konusunda da iddialı olan Google, HD kalitesinde videoların kolaylıkla izlenebileceği sözünü veriyor.

This map shows the first 100 stations that will have high-speed Wi-Fi by the end of 2016
2016 yılının sonuna kadar yüksek hızda Wifi erişimine sahip olacak ilk 100 istasyon

Geçtiğimiz ay Hindistan’da haksız rekabet davası sonucunda 1,4 milyar dolar ceza ödeme ile karşı karşıya kalan Google bu konuyu pek önemsemiyor olacak ki Hindistan yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Kaynak: Google Official Blog

Önceki
Tasarımı tamamen yenilenen Facebook Notlar, blog platformu haline geliyor
Sonraki
Facebook Advertising Week kapsamında yeni reklam formatını tanıttı