Ana SayfaTEKNOLOJİSpotify, masaüstü platformunda söz yazarı ve yapımcı bilgilerini göstermeye başladı

Spotify, masaüstü platformunda söz yazarı ve yapımcı bilgilerini göstermeye başladı

Şirket, müzik endüstrisi ile daha iyi bir ilişki kurmak için çalışıyor.

Spotify, bugün yaptığı duyuru ile kullanıcıların masaüstü platformu üzerinde müzik dinlerken şarkıların söz yazarı ve yapımcı bilgilerini görüntüleyebileceğini açıkladı.

Kullanıcılar herhangi bir parçaya sağ tıklayıp Show Credits (Kredileri Göster) seçeneği sayesinde sanatçı, söz yazarı ve yapımcı bilgileri ile bu bilgileri sağlayan kaynağı görüntüleyebilecekler. Spotify, bu bilgileri plak şirketleri tarafından sağlanan veriler ile gösterdiğini ve bazı parçalara ait bilgilerin eksik olabileceğini söylüyor. Ancak yakında zamanda diğer tüm kaynaklardan gelen bilgiler kullanılacak ve bu özellik daha işlevsel bir hale getirilecek.

Spotify‘ın geçmişte şarkı yazarları ve sanatçılar ile düzgün bir ilişkisi olmadı. Yayın hakkı sahiplerinin davaları ile sürekli karşı karşıya gelen Spotify, mülkiyet hakları üzerine çalışan bir de şirket satın alması yaptı.

Sanatçı ve söz yazarı bilgileri gibi basit bir özelliğin Spotify tarafından bu kadar geç eklenmesi şaşırtıcı ancak telif ücretlerine bakılırsa iyi bir hamle sayılabilir.

Spotify’ın müzik yayıncılığı müdürü Annika Goldman‘ın yaptığı açıklamada ise bu şekilde.

”Ne kadar fazla bilgi paylaşırsak, söz yazarları için yaratacağımız fırsatlar o kadar artar. Dinleyiciler, Spotify ile söz yazarları ve yapımcı bilgilerine daha kolay ulaşmaya başladı. Müzik endüstrisindeki ortaklarımızla yakın iş birliği içinde bu bilgileri geliştirmeyi umuyoruz.”

Kaynak: engadget.com

Önceki
Snapchat, Snap Store ile uygulama içinden alışverişi test ediyor
Sonraki
Netflix'i daha iyi kullanabilmeniz için 5 ücretsiz araç