Ana SayfaOHA Diyorum!

Bu videoda balon, tütsü ve pet şişe kullanarak duman halkaları yapmayı öğreniyoruz. Ne işimize yarayacak derseniz, tabii ki bir işe yaramıyor. 🙂

+ Devamını Okuyun

Bu deneyimizde statik elektrikle bir kibrit çöpünü oynatıyoruz. İhtiyacımız olan demir para, kibrit çöpü ve balon. Balonu yün kazağa veya saçınıza sürterek elektriklenmesini sağlayabilirsiniz.

+ Devamını Okuyun

Bir mumu uzaktan, hiç fitiline dokunmadan yakmak mümkün mü? Bu deneyde bunu denedik. Uzaktan mum yakmak mümkünmüş.

+ Devamını Okuyun

Bu videoda çok basit bir motor düzeneği yapıyoruz. İhtiyacımız olan sadece pil ve mıknatıs. Aklınızda olsun, bu deneyi yapmak isterseniz neodyum mıknatısa ihtiyacınız var.

+ Devamını Okuyun

Basit ama çok ilginç bir denge numarası öğreniyoruz. Oturan birinin alnına parmağınızla bastırdığınızda ayağa kalkabilir mi? Cevabı videomuzda!

+ Devamını Okuyun

Suda pişmiş bir yumurta, kabuğundan bütün olarak nasıl çıkarılır? Aslında çok basit bir yöntemi var ama Cem yine de iki başarısız denemeden sonra çıkarabildi. 🙂 İşin sırrı, meğer yumurtanın katı olmasındaymış.

+ Devamını Okuyun

Cem’den yeni bir kuru buz deneyi daha. Sigarayla yapılan duman halkalarını bu kez kuru buz kullanarak yapıyoruz.

+ Devamını Okuyun

Cem bu kez kabartma tozu ve sirke kullanarak bir balonu şişiriyor. Videonun sonunda Cem, “Sünnetlerinizde, düğünlerinizde balon şişirmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz” diyor ama bize pek de mantıklı gelmedi doğrusu. 🙂

+ Devamını Okuyun

Bir karpuzu paket lastikleriyle patlatmak mümkün mü? Deneyimizin konusu bu. Cem, Tuğçe ve Melih, bir karpuza elbirliğiyle onlarca lastik takarak patlatmayı başardı.

+ Devamını Okuyun

Bu deneyimizde oksijenli su, maya, bulaşık deterjanı ve gıda boyası kullanıyoruz. Hepsini birleştiriyoruz ve ortaya diş macunu kıvamında bir madde çıkıyor.

+ Devamını Okuyun